Lešić bez greške i – odmora

Kako je počelo, Radničkom se loše pisalo. Ipak, košarkaši šumadijskog jadranskog ligaša obradovali su verne navijače pobedom, koja predstavlja, osim poboljšanja rezultatskog skora u regionalnom takmičenju, i odličnu uvertiru pred duel sa litvanskim Neptunasom, koji Kragujevčanima može da produži „put“ po Evropi.

Nedostatak Jarua, na pravi način, nadoknadio je Lešić, koji je bio i najbolji igrač ove utakmice, a interesantno je da je on jedini igrač koji je na parketu proveo svih 40 minuta. U pojedinim trenucima utakmice, on je imao podršku u Mlađanu, a u odlučujućim momentima i Siliju, Marinoviću i kapitenu Birčeviću, koji je pokazao da se, posle ozbiljne povrede, uspešno vraća u formu.

Višestruk značaj pobede
Na kraju, temperamentni trener Kragujevčana Miroslav-Muta Nikolić bio je zadovoljan, ali i ljut: - Očigledno je da smo zbog napornog ritma u osetnoj krizi, posebno izraženoj zbog fizičke preopterećenosti, čemu su samo dodatak finansijski problemi, tako da ova pobeda ima višestruk značaj. Počeli smo nervozno, opterećeni potazima, ali i svim drugim što nas opterećuje. Ipak, igrali smo nesebično, i sa velikim brojem asistencija, uspeli smo da neutrališemo to što je Krka bila bolja u skoku. Igrači su se izuzetno borili i apelujem na navijače da ih podrži, a ne da ih proziva, što se u jednom trenutku dogodilo Marinoviću, čije su zasluge za pobedu velike.
Očigledno je da su, posle nekoliko poraza, košarkaši Radničkog u duel protiv Krke ušli sa manjkom pouzdanja, što tim Aleksandra Džikića obilato koristi pa, uglavnom trojkama Lapornika i Rojca u sedmom minutu dolazi do velikih 16 poena razlike (6:22). Na drugoj strani, Radnički neprecizan u šutu za tri poena, a efikasan je samo Lešić.

U drugoj četvrtini, igrače Radničkog trojkom je prenuo Mlađan, uz već standardnog Lešića, a nešto živosti uneo je i Sili pa Kragujevčani u 16. minutu prilaze na četiri poena razlike (24:28), a tek posle šest minuta igre u drugoj četvrtini, za slovenački tim prve poene postiže Murić. U novoj seriji uspešnih napada Radničkog Sili u 19. minutu trojkom dovodi Radnički na minus od tri poena (31:34), a Leđić, takođe trojkom dovodi domaći tim na samo poen manjka. Iako je Klobučar poenima odveo Krku na veliki odmor sa tri poena razlike (36:39), Radnički se, očigledno, ipak vratio u igru.

U prvo vođstvo domaći tim dolazi tek u 22. minutu (41:32) posle šuta Mlađana za tri poena, a četiri minuta kasnije Kragujevčani imaju osam poena prednosti, koje ubrzo gube posle nekoliko nesmotrenosti gube, jer Slovenci u 28. minutu, najviše zahvaljujući Klobučaru, prilaze na samo poen manjka (52:51). Ali, trojkama, Marinović i Mlađan, samo minut kasnije, vraćaju osam poena viška na konto Radničkog (61:53). Potom, ponovo Mlađan, svopjom petom trojkom dovodi Radnički u vođstvo od 11 poena razlike (66:55), sa kojim Kragujevčani ulaze u poslednju četvrtinu.

Ipak, Krka se ne predaje tako lako, poenima Bukera, u 35. minutu ponovo se približava na tri poena manjka (72:69). Tada, međutim, dolazi do izražaja iskustvo plejmejkera Marinovića, koji je u prvom poluvremenu igrao vrlo slabo, ali u odlučujućim momentima, doprinosi da Radnički vrati sugurniju prednost, ali povratkom u igru Buljan zakuvava situacioju i sa pet poena u poslednjem minutu vraća Slovence na tri poena manjka (81:78). Pitanje pobednika, u poslednjih tridesetak sekundi meča rešava kragujevački Amerikanac Sili, dragocenim pogotkom za tri poena i pobedu.

Sava Lešić (sa loptom) i Marko Marinović desno, tvorci pobede (Foto: KK Radnički – D. Đorđević)

RADNIČKI – KRKA 84:77 (14:28, 22:11, 30:16, 18:22)

KRAGUJEVAC – Dvorana: „Jezero“. Gledalaca: 1.500. Sudije: Obradović, Ademović (obojica iz Bosne i Hercegovine) i Šundić (Crna Gora).

RADNIČKI: Sili 12, Janković, Lešić 29, Jović, Stevanović, Mlađan 17, Kalinić, Birčević 11, Dimić 4, Balmazović, Jevtović, Marinović 11.

KRKA: Lapornik 10, Kastrati, Rojc 10, Buljan 9, Murić 12, Pavić, Buker 13, Pajić, Hukić 4, Bolčina 4, Klobučar 15.