Zona Morava: Rudar(Bresnica) - Orlovac 3:2

Oni su,pre svega,komšije i prijatelji a potom i sportski rivali.Fudbalska istorija ih je od davnina spojila.Jedni su osnovani,zvanično,1927. a drugi 1932.godine.U to vreme bili su jedini fudbalski kolektivi u Ljubićkom srezu.I naravno,te 1932.godine odigrali su prvi međusobni susret.Bilo je to 25.jula a Čačanski glas je zabeležio da je duel okončan skorom 1-1.Od tada do danas protekle su 82.godine a rivalitet je i dalje prisutan.To su okršaji od posebnog značaja,uz višak adrenalina,sa puno emocija a osvojeni bodovi „slađi“ nego inače...

Pogađate,reč je o bresničkom Rudaru i Orlovcu iz Mrčajevaca.Žreb je hteo da se stari znanci sretnu u 13.kolu Zone Morava sa dijametralno suprotnih pozicija.Jedan naspram drugog,treneri Gradimir Jovičić Deda(Rudar) i Miloljub Mićo Kovačević(Orlovac).Nekada sjajni fudbaleri,danas u drugim ulogama.Rudar se nalazi u opasnoj zoni,dok je Orlovac kandidat za sam vrh tabele.No,to u ovom slučaju ne znači mnogo,jer domaćinu nije manjkalo motiva obzirom na ime rivala,tako da su pružili vrlo dobru partiju i uspeli da iznenade goste iz Mrčajevaca.Veliki broj fudbalskih zaljubljenika video je pet golova,jedan više u mreži Orlovca.

Već na samom startu,mreža se zatresla.Iskusni Isidor Đokić doveo je domaće u vođstvo na isteku 2.minuta.Iz slobodnog udarca sa 40 i kusur metara uputio je centaršut u peterac rivala a golman Nikolić loše procenio let lopte i ona završava iza njegovih leđa!Rezultat 1-0!Priliku da poravnaju rezultat gosti ne koriste pet minuta kasnije.Sedlarević biva u dobroj poziciji ali tuče preko gola sa 12-13 metara udaljenosti.Novu dobru akciju gosti kreiraju u 19.minutu.Belopavlović izlazi ispred domaćeg vratara,petnaestak metara od gola,iskosa sa desne strane,no šutira izuzetno neprecizno i šansa odlazi u nepovrat.Isti igrač ne koristi još bolju priliku u 23.minutu.Sedlarević je prošao po levom boku,ušao u kazneni prostor,uposlio Belopavlovića na petercu a ovaj loše zahvata loptu i ona postaje lak plen za Gačevića.Bresničani se oslobađaju pritiska i prete u 34.minutu.Jovica Jovičić je izveo udarac iz ugla,na prvoj stativi našao se Jovandarić,tukao glavom – spoljni deo mreže.Ono što nije uspeo u 34.minutu,Jovandarić jeste u 41.iz slobodnog udarca sa 22-23 metra.Vešto je ciljao nebranjeni deo mreže Nikolića i pogodio za 2-0!Suficit od dva gola Bresničani su lako sačuvali do odlaska na odmor.

U nastavku,veliki pritisak favorita iz bresničkog komšiluka.Ređale su se prilike Ćirkovića(63.minut),Popovića(65.minut),Šarca(66.minut) ali je mreža Rudara ostajala netaknuta,što zbog manjka koncentracije Mrčajevčana,što zbog intervencija Gačevića.Ipak,terenska inicijativa „plavih“ urodila je plodom u 69.minutu.Oštar udarac Belopavlovića sa ivice kaznenog prostora golman Bresničana zaustavlja ali na pravom mestu našao se Sedlarević i odbijenu loptu,sa peterca,prosledio u gol za 2-1 na radost brojne publike naklonjene Orlovcu.Pogodak je dodatno podgrejao nadu gostima da mogu bar do boda,pa su nastavili sa pritiskom.Takav pristup donosi nove šanse pred golom Gačevića.Najpre je Ivanović pokušao glavom u 78.minutu – pravo u domaćeg golmana,da bi minut kasnije Mijatović bio neprecizan sa desetak metara.Štoperica vrlo dobrog arbitra Đorđevića otkucavala je 86.minut,kada je viđen novi pogodak u režiji tima iz Mrčajevaca.Dosuđen je slobodan udarac za goste,17 metara daleko od gola Rudara,dosta iskosa sa desne strane.Ne baš povoljna pozicija za direktan udarac na gol.No,kapiten Orlovca,izvanredni Dragan Popović odlučio se,upravo,na taj potez – šut na gol.I nije pogrešio!Lopta u velikom luku vara Gačevića i odseda u gornjem desnom uglu!Remek delo Popovića!Rezultat 2-2!Gotovo istovetna situacija zbila se dva minuta pre isteka regularnog toka.Ista meta,isto odstojanje,isti akter.Međutim,ovoga puta Popović šutira iznad gola.U narednom napadu,Rudar ponovo stiče prednost.Ubačaj sa desne strane,dobro je ispratio raspoloženi Novaković i glavom,iz neposredne blizine,zakucao loptu pod prečku Nikolićevog gola!Usledilo je neopisivo slavlje fudbalera u crvenoj opremi!Gol vredan druge prvenstvene „trojke“!Mogli su domaći do još jednog pogotka u prvom minutu sudijske nadoknade ali je Jovica Jovičić bio neprecizan unutar kaznenog prostora,nakon pravovremenog pasa brata Nikole.To je ujedno bila i poslednja obećavajuća akcija na susretu,pa su bodovi ostali u Bresnici,zahvaljujući velikoj borbenosti i želji domaćih fudbalera.

Razumljiva je bila radost Bresničana po završetku okršaja a pesma iz svlačionice dovoljno je govorila o dragocenosti osvojenih bodova,protiv starog sportskog rivala i prijatelja.Klub iz Mrčajevaca,poraz je podneo stoički i sportski čestitao protivniku na pobedi.Maniri koji pokazuju da su odnosi klubova fer i sportski i koji svedoče o veličini Orlovca kao sportskog kolektiva,jer treba biti dostojanstven i u pobedi i u porazu.To su gosti svakako pokazali i zbog toga zaslužuju iskrene čestitke.