XS
SM
MD
LG

158. večiti derbi – najava

Najveći praznik srpskog klupskog fudbala u nedelju 23. septembra 2018. g. ispisaće svoje 158. poglavlje. Večiti derbi je događaj o kojem se priča danima i pre, ali i nakon odigravanja samog susreta. Međutim, ovog puta, barem kada je u pitanju zvezdaška javnost, duel crveno i crno-belih je nekako skrajnut u stranu. Naši fudbaleri su pre svega nekoliko dana započeli kampanju zvanu grupna faza Lige šampiona i još uvek se naširoko priča o susretu sa Napolijem, analizira se učinjeno i prave se planovi za ono što predstoji. Upravo u takvoj atmosferi FK Crvena zvezda očekuje predstojeći večiti derbi.

Postavlja se pitanje, šta se uopšte o derbiju može reći, a da to do sada nije bezbroj puta i rečeno i napisano.Statistički gledano u prethodnih 157. prvenstvenih večitih derbija crveno-beli su daleko bolji. Naš klub je ostvario 63 pobede, 48 duela je okončano bez pobednika, a komšije su bile bolje u 46 mečeva. Gol koeficijent je ubedljivo na našoj strani 224:190. Međutim, dugo se u javnosti nije stvorila slika da je jedna ekipa u derbiju toliki favorit kao što je to ovoga puta. Gotovo da se samo postavlja pitanje koliko će lopti završiti iza leđa golmana Partizana. Stvorena je atmosfera kao već davne `91. godine. Tada je samo tri dana nakon polufinalnog duela Kupa evropskih šampiona i plasmana u veliko finale igran 88. večiti derbi. Taj duel je ostao upamćen po tome što je naš klub već u 30. minutu susreta golovima Najdoskog, Prosinečkog i Jugovića imao prednost od 3:0. Međutim, imamo i drugi primer istorijski mnogo bliži. U sezoni 2003/04 komšije su sa dosta uspeha igrale u grupnoj fazi Lige šampiona, ali su zato u 121. večitom derbiju 8. novembra 2003. godine pretrpeli ubedljiv poraz od 3:0 (Žigić 2, Perović). Sve navedeno daje i nadu, ali i ukazuje na to da moramo biti oprezni jer krilatica da u derbiju ne pobeđuje uvek bolji više puta je i dokazana na terenu.

 

Ukoliko bi smo upoređuvali sve linije tima oba večita rivala, jasno je da su crveno-beli daleko kvalitetniji. Počevši od golmana, pa do najisturenijeg igrača naši fudbaleri su kvalitetniji i iskusniji od protivnika, a susret i dočekuju u boljoj atmosferi zbog rezultata u dosadašnjem delu šampionata. I sam stručni štab Crvene zvezde predvođen Vladanom Milojevićem je ako ništa drugo, onda iskusniji od Zorana Mirkovića i njegovih pomoćnika. Sve u svemu, jasno je da je Crvena zvezda veliki favorit u ovom susretu iako se meč igra na stadionu FK Partizan, ali sve se to mora pokazati i dokazati na terenu. Ukoliko naši momci u meč uđu kao što je to bio slučaj u svim evropskim duelima nećemo imati razloga za brigu i moći ćemo da očekujemo uspeh.

Kada govorimo o samom sastavu koji će trener Vladan Milojević izvesti u 158. večitom derbiju jasno je da nikakve promene u defanzivnoj liniji neće biti u odnosu na duel sa Napolijem. Borjan, Stojković, Savić, Degenek i Rodić su sigurni. U veznom redu Vladan Milojević ima mnogo opcija na raspolaganju, ali se može reći da je mesto jedino zagarantovano Nenadu Krstičiću. Pored njega očekuje se da će mesto zauzeti Dušan Jovančić koji je bio veoma primetan u duelu sa Napolitancima, ali ukoliko se naš stručni štab odluči za nešto defanzivniji vezni red onda će na teren Branko Jovičić. Na poziciji ofanzivnog veznog figuriraju dva imena – Lorenco Ebisilio i El Fardu Ben. Ben kao verovatno i najbolji naš igrač u dosadašnjoj sezoni svoje mesto može naći i na poziciji desnog krila gde mu je konkurent Džonatan Kafu. Na levom krilu očekuje se Marko Marin iako je on nakon duge pauze u kratkom vremenskom roku odigrao dve teške utakmice u kojima je pokazao sav svoj kvalitet. Kao najistureniji napadač neprikosnoven je ljubimac svih Zvezdaša Ričmond Boaći. Pored navedenih igrača mora se pomenuti i Goran Čaušić koji bi takođe mogao biti izbor našeg stručnog štaba. Čaušić je pretrčao kilometre na startu Lige šampiona, ali je za očekivati da on večiti derbi započne sa klupe, pa da svoje minute traži u nastavku susreta.

 

Sve u svemu, ne možemo pobeći od uloge favorita u ovom duelu, ali da bi se to opravdalo moramo imati pristup kao u susretima Lige šampiona. Ukoliko tako bude jasno je da naša defanzivna linija neće biti ugrožena, a napadači će već naći način da neka lopta završi iza leđa golmana Partizana.

158. večiti derbi:
– Datum: 23. septembar 2018. g.
– Vreme: 19 časova
– Stadion: FK Partizan; kapacitet: 32.710
– Projektovani sastav: M. Borjan, F. Stojković, V. Savić, M. Degenek, M. Rodić, N. Krstičić, D. Jovančić (B. Jovičić), L. Ebisilio (E. F. Ben), E. F. Ben (Dž. Kafu), M. Marin, R. Boaći. Trener: Vladan Milojević


23 .kolo Superliga Srbije
Rad : Dinamo
Zemun : Mačva
Mladost : OFK Bačka
Partizan : Proleter
Radnik : Crvena zvezda
Vojvodina 0 : 1 Radnički (N)
Čukarički : Voždovac
Napredak : Spartak ŽK
Tabela
Poz Tim UT PB N PR BOD
1 Crvena zvezda 22 20 2 0 62
2 Radnički (N) 23 17 5 1 56
3 Partizan 22 13 8 1 47
4 Čukarički 22 11 6 5 39
5 Mladost 22 10 6 6 36
6 Napredak 22 8 9 5 33
7 Proleter 22 7 8 7 29
8 Radnik 22 8 5 9 29
9 Vojvodina 23 7 7 9 28
10 Voždovac 22 6 4 12 22
11 Mačva 22 6 4 12 22
12 Spartak ŽK 22 4 7 11 19
13 OFK Bačka 22 4 6 12 18
14 Rad 22 4 5 13 17
15 Zemun 22 3 7 12 16
16 Dinamo 22 4 1 17 13