Streljaštvo: Juniorke devete, juniori deseti na EŠ u Granadi

GRANADA, 14. septembar (Info centar).- Sedmog dana na 51. Šampionatu sveta u Granadi, srpske juniorke su vazdušnom puškom osvojile deveto mesto od 19 selekcija sa 1.230,2 kruga (Babić 412,9, Radulović 411,9, Todorović 405,4). Pobedile su Nemice sa 1.246,5 krugova i oborile svetski rekord (stari Kina 1.241,2 sa Šampionata Azije ove godine u Kuvajtu). Srebro je pripalo Iranu što je ogromno iznenađenje jer je to prva svetska medalja za ovu zemlju u istoriji, sa 1.244,3 kruga dok su „bronzane“ bile Švajcarkinje sa 1.243,2 kruga.

U pojedinačnoj konkurenciji slavila je Sara Hornung (Švajcarska) sa 207,2 kruga ispred Martine Ziviani (Italija) sa 207,1 krug, dok je bronzu osvojila Selina Gšvandtner (Nemačka) sa 185 krugova, koja je bila najbolja pre finala sa 419,4 kruga. Finale je vredelo 414,5 krugova. Milica Babić je završila na 16. mestu sa 412,9 krugova, 29. je bila Nina Radulović sa 411,9, dok je na 60. mestu u konkurenciji 85 juniorki meč završila Tiha Todorović sa 405,4 kruga.

Juniori su vazdušnom puškom bili deseti sa1.847 krugova (Milovanović 622, Ivanović 613,9, Jovanović 610,7). Francuske je osvojila titutulu sa novim juniorskim svetskim ekipnim rekordom od 1.869,6 krugova (stari 1.863,8, Italija na EŠ u Odenzeu 2013). Kina je bila druga sa 1.867,2 kruga dok je Rusija treća sa 1.866,7 krugova.

Sjajnog Nišliju Andriju Milovanovića, do finala koje će se gađati u ponedeljak, delile su – četiri desetinke. Završio je na desetom mestu sa 622,4 kruga (finale je vredelo 622,8 krugova), i priliku je ispustio u petoj seriji kada je imao 102,4 kruga. U šestoj seriji je gađao je vrhunski 105,4 ali na žalost nedovoljno za ulazak među osam. Miloš Ivanović je sa 613,9 krugova bio je 45. dok je mladi Stevan Jovanović završio na 59. mestu u konkurenciji 79 juniora sa 610,8 krugova. Pre finala najbolji je bio Hračik Babajan iz Jermenije sa 624,9 krugova.

Seniorke su gađale MK puškom 60 metaka ležeći eliminacije koje su se računale za ekipni deo. U konkurenciji 26 ekipa, Srbija je 19. sa 1.844 kruga (Arsović 615,1, Maksimović 618,2, Živković 610,7). Zlato su osvojile Nemice sa 1.869,6 krugova i postale prve svetske rekorderke zbog promene pravila (ocenjivanje pogodaka na decimalu). Srebro je osvojila Kina sa 1.867,9 krugova, dok su se bronzom okitile Ukrajinke sa 1.803 kruga.

U borbu za pojednačne medalje (žene ne gađaju finale u ovoj disciplini) u ponedeljak 15. septembra plasirale su se Andrea Arsović koja je u drugoj eliminacionoj grupi od 44 takmičarke imala 17. rezultat od 615,1 krug i Ivana Maksimović koja je u svojoj grupi od 57 takmičarki zabaležila 21. rezultat - 618,2. Jelena Živković je u toj grupi imala 46. rezultat od 610,7 krugova i nije prošla u pojedinačni deo.

Osmog dana u ponedeljak 15. septembra gađaće juniori samo finale vazdušnom puškom (10,30) u kome nećemo imati predstavnika. Juniorke će na vatrenu liniju MK puškom 60 metaka ležeći i u reprezentaciji su Tijana Kolarik, Marta Bireš i Milica Babić. Žene ne gađaju finale u ovoj disciplini.