Konstantin "overio" drugo mesto

Košarkaši niškog Konstantina savladali su u 21. kolu Košarkaške lige Srbije Vojvodinu Srbijagas rezultatom 82:68 (18:21, 20:18, 20:15, 24:13). Sedamnaestom pobedom ove sezone Nišlije su u direktnom okršaju za drugo mesto slavile briljantnom igrom u drugom poluvremenu.

Gotovo punih 30 minuta subotnji duel je opravdao epitet derbija. Ekipe su se konstantno smenjivale u vođstvu, vodila se prava „rovovska“ borba, uz par atraktivnih poteza sa obe strane. Da bi u finišu treće i tokom čitave poslednje četvrtine na parketu postojao samo jedan tim.

Odlična partija Vladimira Đorđevića; foto: Vanja Keser

Granitnom odbranom, sjajnom selekcijom šuta i maksimalno energičnim pristupom na svakom delu parketa Konstantin je srušio odličnog rivala iz Novog Sada.

Maestralnu partiju u redovima Konstantina pružio je Vladimir Đorđević. Popularni Furi postigao je 20 poena, uz 7 skokova i 4 asistencije za ukupan indeks korisnosti 29. Podršku je imao u Strahinji Stojačiću, koji je dodao 15 poena.

Trojkom Grubora i poenima Šešlije posle ukradene lopte gosti iz Novog Sada bolje su otvorili meč. Prve poene za Nišlije upisao je Ostojić, a u narednom napadu Veličković trojkom poravnao rezultat.

U narednim minutima igralo se koš za koš, a posebno nadahnut u redovima domaćina bio je Đorđević, koji je sredinom prvog poluvremena izmamio aplauze publike pretrčavši ceo teren nakon ofanzivnog skoka i sjajnim poentiranjem uz dodatno bacanje.

Rezultat u egalu obeležio je prvu deonicu, a treba pohvaliti odličnu odbranu Veličkovića i Stojačića na talentovanom Novaku, ostavivši ga bez poena u uvodnih 10 minuta.

Rampa, a potom i sjajna asistencija Danila Tasića za atraktivno zakucavanje Stojačića oslikale su požrtvovanost i timski duh niških košarkaša, ali odbrana nije bila na zadovoljavajućem nivou. Jeremić sa dve trojke i Čampara polaganjem preokrenuli su rezultat, pa je nakon prve četvrtine gost vodio 21:18. Popović je povisio na 23:18 u uvodnom napadu drugog kvartala, ali su Nišlije serijom od 6:0 vratile prednost.

Rezultatska klackalica sa malim brojem poena krasila je središnji deo drugih 10 minuta. Ekipe su se dobrih pet minuta smenjivale u vođstvu, Konstantin se prvi "odlepio" na +3 u 16. minutu (30:27), ali trojkom Jeremića i polaganjem Jovišića "Voša" je prešla u vođstvo 32:30, pa je Marko Cvetković bio prinuđen da zatraži minut odmora.

To nije probudilo letargične momke u belim dresovima. Vojvodina je povela 35:30, ali buđenje su najavili Vitković pogotkom van linije 6.75 i Barać, lepim polaganjem posle prodora.

Nakon jednog ili dva odlična napada, usledilo je isto toliko protraćenih niških košarkaša, pa je nakon prvog poluvremena Konstantin imao minimalni zaostatak – 38:39.

Sa četiri vezana poena Stojačić je vodio svoj tim do minimalne prednosti početkom treće četvrtine. Grubor je trojkom vratio prednost na stranu ekipe iz Novog Sada.

Konstantno smenjivanje u vođstvu činilo je utakmicu dodatno zanimljivom, a sa druge strane i “igrom nerava”.

Do prve osetnije prednosti stigli su Novosađani. U 26. minutu poenima iz reketa poveli su 54:48.

Pokretačka snaga kod domaćih krajem treće deonice bio je Petar Despotović koji je sa 6 poena i zalaganjem u odbrani vratio rezultat u egal (54:54).

Defanzivni segmenti su se drastično poboljšali, a nakon trojke kapitena Vitkovića i polovičnim učinkom sa penala Obrenovovića, Konstantin je na najbolji mogući način završio treću deonicu. Nisu dozvolili rivalu tri minuta da postigne poene, i serijom od 10:0 u poslednjih deset minuta ušli sa prednosću od 58:54.

Furiozna serija nastavljena je i početkom četvrte četvrtine. Poenima posle ofanzivnog skoka Ostojića i atraktivnim zakucavanjem Đorđevića Konstantin je poveo 8 razlike (62:54). Vojvodini ništa nije polazilo za rukom, a niški košarkaši su leteli po terenu. Nakon polaganja Vitkovića prednost je bila dvocifrena, a serija se produžila na 16:0!

Granitnu odbranu Nišlija, koja je goste naterala na poenterski "post" od 7 minuta, prekinuo je gotovo nevidljivi Jovan Novak slalomom kroz čitavu odbranu. Oraspoložio se talentovani plej gostiju, ali je ga je odbrana domaćih vešto “spustila” na zemlju. Svi prekršaji do bonusa su načinjeni na njemu, a onda je usledila i paljba sa linije za tri poena. Despotović, a zatim i Stojačić zadali su završni udarac gostu (72:56).

Isti dvojac sa linije penala je popeo rezultatski suficit na +20 (76:56), pa je u preostala 2 minuta sve bilo stvar rutine. Na kraju su košarkaši Vojvodine uspeli da donekle ublaže poraz, pa je konačan rezultat glasio 82:68.

Nakon nekompletnog pretposlednjeg kola Konstantin je "zacementirao" 2. mesto sa skorom od 17 pobeda i 4 poraza, pa će u poslednjem kolu imati priliku i zauzme čelnu poziciju. Za to je potrebna pobeda od minimum 18 poena razlike protiv prvoplasiranog FMP-a naredne subote u Železniku.

KONSTANTIN – VOJVODINA SRBIJAGAS 82:68 (18:21, 20:18, 20:15, 24:13)

Niš, hala Čair

KONSTANTIN: Veličković  5 (5 as), Despotović 8 (5sk), Đorđević 20 (7sk, 4as), Barać 4, Vitković 8, Stojačić 15, Ostojić 9 (5sk), Tasić 4, Savić, Obrenović 7, Vučićević, Gudžić 2

VOJVODINA SRBIJAGAS: Jovišić 6, Novak 7 (7sk, 8as), Vrbaški, Čampara 8 (6sk), Popović 9, Matić 5, Šešlija 4, Bursać 8, Branković, Radinović, Jeremić 9, Grubor 11

Vršac Swisslion 97 : 73 Jagodina
Tamiš 89 : 71 Spartak
Napredak Rubin 71 : 60 Smederevo 1953
OKK Beograd 90 : 78 Sloga
Konstantin 82 : 67 Vojvodina Srbijagas