Streljaštvo: Mikec šesti MK pištoljem, rekord Pletikosića u Minhenu

MINHEN, 29. maj (Info centar).- Damir Mikec strelac beogradskog Policajca zauzeo je šesto mesto u finalu MK pištoljem sa 110,3 kruga drugog dana Svetskog kupa u Minhenu.

Pobedio je Portugalac Žoao Košta sa 194,7 krugova, ispred Kineza Boven Žanga sa 188,5 krugova i Japanca Tomojuki Masude sa 168,6 krugova. Olimpiske vize osvojili su Masuda i četvrtoplasirani Italijan Đuzepe Đordano.

Finale je vredelo 560 krugova, ali je od četvorice takmičara sa tim rezultatom prošao samo jedan na više „unutrašnjih centara“ (muševa). Mikec se plasirao kao peti sa 563 kruga (96, 95, 92, 98, 91, 91). Finale je sjano počeo sa tri dobra centra i izbio na drugo emsto iza Košte, ali je potom usledila serija sa pet osmica i četri devetke u devet metaka i završio je na na šestoj poziciji.

Najbolji rezultat osnovnog dela imao je svetski šampion iz 2010. Japanac Masuda sa 568 krugova. Dimitrije Grgić je završio na 27. mestu sa 555 krugova (94, 94, 91, 96, 91, 89) dok je Andrija Zlatić bio 46. sa 548 krugova (93, 93, 89, 94, 90, 89).

U gađanju MK pištoljem 30 plus 30 metaka za žene, Zorana Arunović je zauzela18. mesto sa 579 krugova (precizni deo 290, brza paljba 289). Za ulazak u borbu za medalje i dve olimpijske vize nedostajala su joj četiri kruga (583). Jasmina Grgić plasirala se na 45. poziciju sa 572 kruga (286, 286), dok je Jasna Šekarić 51. u konkurenciji 105 takmičarki sa 571 krugom (284, 287). Najbolji rezultat pre osnovnog dela imala je Jingjing Žang iz Kine od 592 kruga što je samo dva kruga slabije od svetskog rekorda (594) Bugarke Jorgove iz 1994!

Jingjing Žang je osvojila zlato pobedivši u finalu finala Taniapron Prucksakorn (Tajland) sa 7:1 u poenima. Bronza je pripala Ruskinja Juliji Alipovoj koja je sa 7:5 savladala Bugarku Antoanetu Bonevu. Prucksakorn i Alipova osvojile su dve olmpijske vize za Rio.

U polufinalu, u meč za zlato odmah su otišle Žang sa 19 i Prucksakorn sa 16 „hitova“ (unutrašnjih centara), a u meč za bronzu Alipova i Boneva sa po 14 „hitova“. Ukrajinka Kostavič je peta sa 12 „hitova“.

Održane su eliminacije MK puškom 60 metaka ležeći. Stevan Pletikosić je osvojio prvo mesto u prvoj eliminacionoj grupi sa 628,7 krugova što je novi državni rekord. I stari je bio njegovo vlasništvo - 626,7 krugova sa Svetskog kupa u Grandi 2013. U istoj grupi Nemanja Mirosavljev je bio 15. sa 624,9 krugova. U drugoj grupi Milenko Sebić je bio odličan, šesti, sa 625,1 krug.

Za „em – ku – es“ (norma 615 krugova) gađali su Milutin Stefanović 623,4 kruga i Igor Čotra strelac Partizana 612,1 krug, koji je zamenio u reprezentaciji Dejana Pešića mladog pančevačkog strelca. Pešić, zbog obaveza na tek dobijenom poslu, nije mogao za Minhen.

Trener reprezentacije Dragan Donević, baš kao i sportski direktor SS Srbije Srećko Pejović, komentarisao je izuzetno visoke rezultate u gađanju vazdušnom puškom prvog dana u obe konkurencije:

- Na tri svetska kupa ove godine čak 22 takmičarke su učestvovale u finalima ovim oružjem, a slična je situacija i kod muškaraca, što samo pokazuje koliko je jaka konkurencija. Hrvatica Pejčić i Kineskinja Čen su jedine gađale u dva finala, a samo su Andrea Arsović i još dve takmičarke imale na sva tri svetska kupa preko 416 krugova u osnovnom delu. Zadovoljan sam kao je Arsovićeva gađala, nedostajalo je i malo sportske sreće da se plasira među osam, jer je nisu hteli „jaki“ centri. Nastojaćemo u nastavku sezone da podignemo rezultat osnovnog dela na 417 – 418 krugova. Skoro bez odmora odlazimo na Evropske igre u Baku od 12. do 28. juna, a potom dolazi jedno do najvažnijih takmičenja Evropsko prvenstvo MK oružjem u Mariboru od 18. jula do 1. avgusta.

Trećeg dana u subotu 30. maja Pletikosić, Sebić i Mirosavljev gađaće u kvalifikacijama MK puškom 60 metaka ležeći, boriće se za ulazak među osam koji će se, potom, nadmetati za medalje i dve olimpijske vize. Održaće se eliminacije MK puškom trostav za žene. Gađaće Andrea Arsović, Ivana Maksimović i Dragana Todorović, dok će se za „em – ku - es“ takmičiti Jelena Živković i Katarina Biserčić.

U prva dva dana Srbija je imala dvojicu u finalu. Prvog dana Stevan Pletikosić je sedmim mestom vazdušnom puškom osvojio olimpijsku vizu. Sada Srbija ima ukupno sedam kvota za Rio. Dve su u Granadi prošle godine na SP osvojile Andrea Arsović (puška) i Jasna Šekarić (pištolj), a dve ove godine na Svetskom kupu u Koreji Ivana Maksimović (puška) i Dimitrije Grgić (pištolj) dok su u Fort Beningu zlatnim medaljama karte za Rio izvadili Milutin Stefanović (puška) i Damir Mikec (pištolj).