Streljaštvo: Sebić 11. ležeći, državni rekord Ivane Maksimović

MINHEN, 30. maj (Info centar).- Milenko Sebić, strelac Crvene zvezde zauzeo je visoko 11. mesto trećeg dana Svetskog kupa u Minhenu u disciplini MK puška 60 metaka ležeći sa 624,2 kruga i za plasman u finale nedostajao mu je 1,1 krug (625,2). Nemanja Mirosavljev je osvojio 24. mesto sa 622,6 krugova, dok je Stevan Pletikosić, koji je u eliminacijama sa 628,7 krugova postavio novi državni rekord, u kvalifikacijama zauzeo 61. mesto sa 616,4 kruga.

Zlatnu medalju, drugu za redom jer je trijumfovao i u Fort Beningu, osvojio je Amerikanac Majl Mekfol, specijalista za ovu disciplinu, sa 209,1 krug, ispred Francuza Sirila Grafa sa 208,9 krugova i Belorusa Vitalija Bubnoviča sa 188,3 kruga. Olimpijske vize osvojili su Graf i četvrtoplasirani Stefan Raser (Austrija).

Održane su i eliminacije MK puškom trostav za dame i bilo je razloga za slavlje u srpskoj ekspediciji. Ivana Maksimović, olimpijska vicešampionka iz Londona 2012. u ovoj disciplini sa 588 krugova (po stavovima klečeći 194, ležeći 199, stojeći 195) oborila je državni rekord osnovnog dela i osvojila drugo mesto u prvoj eliminacionoj grupi. Stari rekord od 587 krugova držala je Andrea Arsović sa finala Svetskog kupa u Minhenu 2013.

Andrea Arsović se u istoj eliminacionoj grupi plasirala na odlično sedmo mesto sa 581 krugom (189, 196, 196). Treća srpska predstavnica Dragana Todorović je u drugoj eliminacionoj grupi zauzela 24. mesto sa 575 krugova (185, 196, 194). Sve tri su se plasirale u kvalifikacije u nedelju 31. maja kada će se boriti za ulazak u finale gde će se podeliti, uz medalje, i dve olimpijske vize.

Za „em – ku – es“ (norma 555 krugova) gađale su Jelena Živković 580 (191, 195, 194) i Katarina Biserčić 569 (192, 194, 183).

U prvoj eliminacionoj grupi mlada takmičarka Koreje Jung Seo Jo sa 592 kruga izjednačila je svetski seniorski rekord osnovnog dela. Sada je surekorderka sa Ukrajinkom Kalniš (Svetski kup Minhen 2014) i Hravticom Pejčić (Svetski kup Fort Bening 2015). Ujedno, pošto je još juniorka, postavila i novi svetski omladinski rekord (stari su sa 587 krugova „delile“ Norvežanka Vesterman sa Svetskog kupa u Granadi 2013. i Čehinja Mazurova sa Svetskog prvenstva u Granadi 2014).

U nedelju će Damir Mikec, Dimitrije Grgić i Andrija Zlatić gađati vazdušnim pištoljem (dele se tri olimpijske vize), a održaće se i eliminacije MK puškom trostav za muškarce u kojima će gađati Sebić, Pletikosić i Mirosavljev. Za „em - ku –es“ u ovoj disciplini gađaće Milutin Stefanović i Igor Čotra.

U prva tri dana Srbija je imala dvojicu finalista, šesto mesto MK pištoljem Damira Mikeca i sedmo mesto vazdušnom puškom Stevana Pletikosića. Pletikosić je osvojio i olimpijsku vizu. Sada Srbija ima ukupno sedam kvota za Rio. Dve su u Granadi prošle godine na SP osvojile Andrea Arsović (puška) i Jasna Šekarić (pištolj), a dve ove godine na Svetskom kupu u Koreji Ivana Maksimović (puška) i Dimitrije Grgić (pištolj) dok su u Fort Beningu zlatnim medaljama karte za Rio izvadili Milutin Stefanović (puška) i Damir Mikec (pištolj).