Dašak nostalgije na "Čika Dači": Radnički 1923 i Željo remizirali u prijateljskom susretu

Prijateljska utakmica između kragujevačkog Radničkog 1923 i sarajevskog Željezničara na stadionu "Čika Dača"okončana je remijem – 1:1 (1:1). Rezultat sam po sebi nije preterano važan, koliko činjenica da je ova utakmica odškrinula vrata međusobne saradnje i sportskog prijateljstva između ova dva kluba.

Listajući stranice istorije kragujevačkog i sarajevskog kluba mogu se uočiti brojne podudarnosti. Pored toga što su maltene vršnjaci (Željezničar je osnovan 1921, a Radnički 1923. godine), oba kluba je iznedrila radnička klasa, pa stoga i ne čudi što su Željo i Radnički od trenutka svog osnivanja stekli ogromnu popularnost, koja je vremenom prevazišla lokalne okvire.

Jedna od niti koja povezuje ova dva kluba je i Dušan Simić, jedan od najboljih igrača Radničkog tokom osamdesetih godina prošlog veka, koji je jedan deo svoje karijere proveo i u dresu tima sa Grbavice. Upravo je popularni Duca izveo početni udarac na današnjoj utakmici i pobrao ovacije prisutne publike, koja još uvek pamti njegove fudbalske bravure u dresu Radničkog.

Nakon što je Simić izveo početni udarac, direktor Radničkog 1923 Nikola Fržović i prvi čovek Željezničara Nazif Hasanbegović razmenili su simbolične poklone, da bi potom sudija Stanko Ostraćanin iz Kraljeva ozvaničio početak utakmice.

A na samom terenu nije bilo previše zanimljivih detalja. Gosti iz Sarajeva su na startu utakmice dva puta ozbiljno zapretili preko agilnog Subašića, pre nego što su u 15. minutu stigli do vođstva. Zdunić je prošao po desnoj strani, a onda kao na tacni poslužio Petra Boju, kome nije bilo teško da sa udaljenosti od par metara ubaci loptu u mrežu.

Prenuli su se potom i Kragujevčani, zapretili preko Dragutinovića, koji je iz izgledne pozicije šutirao glavom preko gola, da bi u 33. minutu uspeli da stignu do rezultatskog egala. Posle gužve u kaznenom prostoru Željezničara, lopta je došla do Saše Jovanovića, jednog od trojice momaka koji se nalaze na probi u redovima kragujevačkog superligaša, koji je dobro odmerenim i preciznim udarcem šalje u donji levi ugao.

U drugom poluvremenu je tempo igre značajno opao, tako da, izuzev pokušaja Vićentijevića i Ristovića iz prekida, odnosno visokog Milanovića nakon kornera u finišu utakmice, nije bilo previše uzbuđenja pred oba gola, pa je prvi međusobni susret Radničkog 1923 i Željezničara nakon više od četiri decenije okončan bez pobednika.

Treba napomenuti da je stručni štab Radničkog 1923 na današnjoj utakmici pružio priliku pretežno igračima sa manjom minutažom u dosadašnjem delu takmičenja, kao i trojici momaka koji se nalaze na probi, a to su Saša Jovanović, Milan Milanović i Nikola Gluščević.

Obe ekipe se nakon ove utakmice okreću predstojećim obavezama u nacionalnim prvenstvima. Radnički 1923 će 11. septembra na svom “Čika Dači” ugostiti lidera Linglong Super lige Srbije, ekipu beogradskog Partizana, dok će Željezničar samo dan kasnije gostovati Širokom Brijegu u utakmici 8. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

RADNIČKI 1923 - ŽELJEZNIČAR 1:1 (1:1)

Stadion:
“Čika Dača”. Gledalaca: 500. Sudija: Stanko Ostraćanin (Kraljevo) Strelci: Jovanović u 33. minutu za Radnički 1923, a Bojo u 15. minutu za Željezničar.

RADNIČKI 1923: Leković, Milanović, Damjanac, Varjačić, Vićentijević, M. Vidović, Arsenijević, Kovačević, Jovanović, Dragutinović, Trifunović. Igrali su još: Žunić, Rašo, Lakićević, Milikić, Gvozdenović, Ilić, Ristović, Gluščević, Ristić i Kovinić.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Blažević, Kosorić, Vrhovac, Vištica, Crnčević, Mekić, Subašić, Bojo, Mujezinović, Zdunić. Igrali su još: Hrelja, Beća, Bekrić, Drina i Jaganjac.

Vojvodina 2 : 1 Proleter
Čukarički 0 : 0 Partizan
TSC 2 : 1 Voždovac
Radnik 2 : 0 Novi Pazar
Napredak 1 : 0 Metalac
Spartak ŽK 4 : 3 Kolubara