Terekveš
Aleksa Šantić
MFL Sombor: Derbi u Somboru zasluženo pripao Odžačanima
09.06.2013 Vinko Janković

Samo je jako sunce i toplo vreme bilo protiv fudbala na igralištu ŽAK-a  u derbi susretu 25. kola Međuopštinske fudbalske lige Sombor-Apatin-Kula-Odžaci, između somborskih železničara i ekipe OFK Odžaka. Dobro pripremljen teren, veliki broj gledalaca za ove prilike, bučno navijanje, pirotehnika i papirne rolne, stvarali su sliku velikog derbija, što je ujedno i motivisalo igrače oba tima da se danas pokažu na delu. Iako početak utakmice nije obećavao mnogo, jer su i jedni i drugi igrali oprezno i čuvali se da neprime gol, pa je derbi u momentima bio ispod razine koju ova dva kluba uživaju u ovom stepenu takmičenja. Prvu ozbiljniju pretnju su imali gosti

kada je golman domaćih katastrofalno pogrešio i neodlučnom intervencijom  omogućio gostujućem napadaču da dođe u šansu. Bilo je to u 23. minutu, a 11 minuta kasnije, posle kornera kojeg su izveli gosti, lopta je došla do levog beka odžačana i on je šutom preko gola opomenuo odbranu domaćih, da bi mogao biti i strelac iz ovakvi situacija. Kad su svi mislili da će se poluvreme završiti bez golova, gosti iz jedne akcije sa desne strane ubacuju loptu do slobodnog Mokuša, a ovaj neometan, iz blizine šalje je u mrežu domaćih.

U nastavku susreta, prvih četvrt sata igre je na nivou onih iz prvog poluvremena, a već u 63. minuti je bilo 0:2 . Posle kornera i kombinacije gostiju , mrežu je zatresao Bojan Stojanović. Bio je to veliki šok za domaći sastav i navijače somborskih crno-belih, a samo sedam minuta kasnije doživeli su novi stres, kada je po levom krilu , u stilu svoga prezimena, pobegao  Nemanja Zec i iskosa savladao Starčevića. U 75. minutu, sviran je penal za domaćina, kojeg je Tubić pretvorio u gol za 1:3. Odma iza toga, žakovcima se posrećilo iz jednog napada , Tubić utrčava ispred Stojanovića i ponovo trese mrežu. Od toga momenta utakmica dobija na žestini , brojni navijači gostiju počinju da sumnjaju u svoje fudbalere, skandiranjem ružnih reči, prozivaju rukovodstvo kluba i kreću napolje sa tribina. Neko sa klupe smiruje situaciju u gledalištu, a na terenu postaje sve neizvesnije. Žakovci napadaju sa svih strana, gosti se uspešno brane, sudija produžuje meč, jer odžačani odugovlačenjem dobijaju na vremenu. U tom periodu je bilo i žutih kartona, a u beležnicu su ušli samo fudbaleri iz Odžaka. Ipak, utakmica se završava zasluženom pobedom gostujuće ekipe, jer domaćin nije u ovoj utakmici našao pravu taktiku za nove bodove protiv ekipe koja takođe vija sami vrh tabele. Odžačani su novim bodovima stigli do prve pozicije, žakovcima ostaje, da već u narednom derbiju, pokušaju u Svilojevu da dobiju ono što su izgubili kod kuće sa  ekipom OFK Odžaka. Ovaj derbi nije imao nekorektnog i nesportskog ponašanja igrača obe ekipe, pa je i sudija Mojsović iz Apatina imao lakši deo posla, a kako je već više puta sudio na sličnim utakmicama, i ovu je priveo kraju bez problema.

ŽAK -OFK ODŽACI   2:3 (0:1)

Sombor, 9. juni 2013. godine. Igralište kraj železničke pruge. Gledalaca 400. Sudija Mojsović (Apatin) pomoćnici Žarić (Kula) i Grizer (Crvenka). Strelci Tubić u 75 iz penala i 77. za Žak, a Mokuš u 44, Stojanović u 63 i Zec u 70 za OFK Odžake. Žuti karton : Nikolić, Zec i Marjanović (OFK Odžaci) crveni kartona nije bilo.

ŽAK: Starčević, Radusin, SazdanićŠušilović, Tubić, Savić(Orsić), Vidaković(Mazinjanin), Kovačević Halas(Vukas), Mijatović i Pustajić.

OFK ODŽACI : S. Stojanović, Marjanović, Bradić, Pjević, Jovanović, Stanković, Mokuš, Popović, B. Stojanović(Minčić), Nikolić, Zec (Tojić)

Na slici: Gol sa bele tačke u 75. minutu za Žak je dao Tubić i radost pobednika sa svojim navijačima posle pobede nad ekipom ŽAK-a