Streljaštvo: Ana Alentijev osma na EŠ u Osijeku

OSIJEK, 23. jul (Info centar).- Ana Alentijev, juniorska reprezentativka Smedereva, osvojila je osmo mesto na Šampionatu Evrope u streljaštvu u Osijeku u disciplini MK pištolj.

Alentijev je u finale ušla sa 572 kruga (285 precizno, 287 brza paljba) i imala je četvrti razultat. U polufinalu imala je pet „hitova“ i pala je na osmu poziciju. U finale finala plasirale se Nikoleta Mihalko (Mađarska) sa 14 „hitova“ i Anastasija Rizhik (Rusija) sa 12 hitova, dok su u meč za brnzu ušle Doren Venekamp (Nemačka) sa 11 i Joana Tomala (Poljska) sa devet „hitova“.

Zlatnu medalju osvojila je Anastasija Rizhik (Rusija) pobedivši sa 7:3 Nikoletu Mihalko (Mađarska). I u meču za bronzu bilo je 7:3 u pobedi Joane Tomale (Poljska) protiv Doren Venekamp (Nemačka). Finale je vredelo 567 kruga. Venekamp je pre finala bila prva sa 578 krugova, Tomala druga sa 575 dok je treći rezultat imala Ordina (Rusija) sa 567 krugova. Nikoleta Mihalko bila je sedma sa 569 krugova.

U konkurenciji devet reprezentaciju, ekipno zlato pripalo je Rusiji sa 1.710 krugova, srebro su osvojile Nemice sa 1.701 a bronzu Ukrajinke sa 1.687 krugova. Srbija nije imala ekipu.

U gađanju MK puškom trostav 3 puta 20 metaka za juniorke, Srbije je osvojila deseto mesto u konkurenciji 15 selekcija sa 1.694 truga (Simić 568, Kolarik 564, Bireš 562). Pobedile su Nemice sa 1.738 krugova, iord Norvežanki sa 1.732 i Ruskinja sa 1.723 kruga.

Najbolji pojedinačni plasman od srpskih takmičarki zabeležila je Marina Simić na 24. mestu sa 568 krugova (klečeći 191, ležeći 193, stojeći 184). Na 30. mestu završila je Tijana Kolarik sa 564 kruga (186, 190, 188), dok je 39. bila Marta Bireš sa 562 kruga (187, 193, 182). Ukupno je gađalo 56 juniorki.

Zlatnu pojedinačnu medalju osvojila je Malin Vesterhajm (Norveška) sa 582 kruga, srebro je pripalo Žakelin Ort (Nemačka) sa 452,6 krugova a bronza Selin Gšvandtner (Nemačak) sa 442,2 kruga. Pre finala Vesterhajm je bila prva sa 585 krugova, Ort sedma sa 575, a Gšvandtner četvrta sa 582 kruga. Finale je vredelo 575 krugova.

U eliminacijama MK puškom 60 metaka ležeći, koje su se računale za ekipni deo, Srbija je osvojila sedmo mesto u konkurenciji 23 reprezentacije sa 1.865,2 kruga (Sebić 619,4, Pletikosić 621,6, Mirosavljev 624,2). Zlato je osvojila Francuska sa novim ekipnim svetskim i evropskim rekordom (prvi put je ove godine održano ekipno nadmetanje po novim pravilima) od 1.873,6 krugova. Srebro je osvojila Belorusija sa 1.872, 7 krugovama, bronzu Danska sa 1.872 kruga.

Mirosavljev, Sebić i Pletikosić su se plasirali u kvalifikacije u ovoj disciplini koje će se održati u sredu 24. jula. Finale je do 16 časova. Takođe u sredu gađaće i juniori Miloš Tasić, Stefan Aleksandrovski i Jovan Čičevski MK puškom trostav 3 puta 40 metaka. Finale je do 14 časova.