Veslanje: Veslačima Velike Britanije dve zlatne medalje, srpski četverac četvrti u B finalu

U veslačkom finalnom programu predstavnici Velike Britanije osvojili su na Olimpijskim igrama u Londonu dve zlatne medalje. Po jedna titula olimpijskog pobednika pripala je takmičarima Češke, Danske i Novog Zelanda.

Čamac Srbije u lakom četvercu zauzeo je 4. mesto u B finalu sa rezultatom 6:11,94.

U konkurenciji žena vožene su dve finalne trke. U skulu pobedila je Miroslava Knapova iz Češke, četvrta iz Pekinga, sa rezultatom 7:54,37 minuta. Drugo mesto pripalo je Fie Udbi Erišen iz Danske sa 7:57,72, dok je bronzu osvojila Kip Krou iz Australije sa 7:58,04.

U ženskom lakom dubl skulu trijumfovale su Katarina Kopeland i Sofija Hosking iz Velike Britanije u vremenu 7:09,30. Druge su bile Dongksijan Kei i Veni Juan iz Kine sa 7:11,93, a treće Kristina Gacizidu i Aleksandra Cijavi iz Grčke sa 7:12,09.

U muškoj konkurenciji u lakom dubl skulu pobedili su bronzani iz Pekinga Mads Rasmusen i Rasmus Kvist iz Danske sa 6:37,17 minuta. Srebro je pripalo olimpijskim šampionima 2008. Zaku Purčisu i Marku Hanteru (Velika Britanija) sa 6:37,78, dok je bronzu osvojio par iz Novog Zelanda Storm Uri – Piter Tejlor.

U dubl skulu trijumfovali su Mats Rasmusen i Rasmus Kvist iz Danske sa 6:37,17. Drugo mesto pripalo je Zaku Purčizu i Marku Hanteru iz Velike Britanije sa 6:37,78, dok su Storm Uru i Piter Tejlor iz Novog Zelanda bili treći u vremenu 6:40,86.

U konkurenciji četveraca trijumfovala je posada Velike Britanije u vremenu 6:03,97. Četverac Australije je u vremenu 6:05,19 bio drugi, a SAD je zauzeo treće mesto sa 6:07,20. U toj disciplini četverac Srbije Goran Jagar, Miljan Vuković, Radoje Đerić i Miloš Vasić je zauezao četvrto mesto u B finalu odnsono ukuno deseto.

Veslačka takmičenja su završena. Velika Britanija je najtrofejnija sa 9 medalja (4 – 2 – 3), Novi Zeland je drugi sa 5 ( 3 – 0 2), Nemačka treća sa 3 ( 2 – 1 - 0), Danska četvrta sa 3 (1 – 1- 1-), Češka peta sa 2 (1 - 1- 0) itd. Ukupno deset zemalja osvajalo trofeje.