Streljaštvo: Jokić šampion Evrope, Šuranji i reprezentacija vazdušnom puškom vicešampioni!

ALIKANTE, 23. oktobar (Info centar).-Žetva medalja, zlato i dva srebra srpskih strelaca - invalida trećeg dana Šamionata Evrope u Alikanteu u Španiji!

Šampion Evrope sa evropskim rekordom finala od 181,4 kruga postao je Rastko Jokić u disciplini MK pištolj na 50 metara, srebrnu medalju osvojio je Laslo Šuranji MK puškom trostav, a srebrom se okitila i reprezentacije Srbije vazdušnom puškom stojeći (kategorija SH2) u kojoj su bili Siniša Vidić, Dragan Ristić i Zdravko Savanović.

Rastko Jokić je u finale MK pištoljem na 50 metara ušao kao šesti sa 522 kruga ali je sjajno gađao u plej ofu i sa 181,4 kruga došao do evropskog zlata i rekorda pretekavši Slavomira Okonievskog (Poljska) sa 178,4 kruga i Valeri Ponomarenka (Rusija) sa 157,4 krug. Lep uspeh je i plasman Živka Papaza na osmo mesto sa 64,9 kruga. Pre finale bio je peti sa 524 kruga. Treći srpski predstavnik Sredo Radović završio je na 22. mestu sa 498 krugova.

Laslo Šuranji je u disciplini MK puška trostav osvojio srebrnu medalju sa 457,8 krugova. Pobedio je Jonas Jakobson (Švedska) sa 468,9 krugova, dok je bronza pripala Josefu Numajeru (Nemačka) sa 448,6 krugova.

Pre finala Jakobson je sa 1.172 kruga i novim svetskim i evropskim rekordom u trostavu bio prvi, dok je Šuranji sa 1.130 krugova (klečeći 379, ležeći 386, stojeći 365) ušao u finale kao deveti, jer je učestvovao van konkurncije i jedan Australijanac.

Srebrna medalja pripala je selekciji Srbiji u disciplini vazdušna puška -stojeći (apsolutna konkurencija muškarci i žene, invalidnost SH2) sa 1.865,7 krugova (Vidić 626,6, Ristić 623,2, Savanović 615,9). Šampion Evrope postala je Velika Britanija sa 1.877,5 krugova, dok je bronzu u konkurenciji sedam ekipa osvojila Ukrajina sa 1.863,5 krugova.

U pojedinačnom finalu u ovim oružjem, Vidić je osvojio osmo mesto sa 124,1 kruga. Pre finala bio je sedmi sa 626,6 krugova. Dragan Ristić je na kraju bio 13. sa 623,2 kruga a Zdravko Savanović 28. sa 615,9 krugova.

Srpski strelci su do sada na EŠ osvojili šest medalja: dva zlata, tri srebra i bronzu.

Prvog dana zlatom sa svetskim rekordom okitio se vazdušnom puškom Laslo Šuranji, a bronzanu medalju je osvojio je Živko Papaz MK pištoljem na 25 metara.

Drugog dana srebrna medalja pripala je reprezentaciji Srbije MK pištoljem na 50 metara (Papaz, Jokić, Radović)

Trećeg dana zlato je osvojio Rastko Jokić MK pištoljem na 50 metara, i dva srebra Laslo Šuranji MK puškom trostav i reprezentacija vazdušnom puškom stojeći - SH2 (Ristić, Vidić i Savanović).