Streljaštvo: Juniori Srbije osvojili bronzu na EŠ u Bolonji, Marta Bireš i Borislav Mazinjanin osmi

Muška juniorska reprezentacija Srbije osvojila je bronzanu medalju MK puškom trostav 3 puta 40 metaka na Šampionatu Evrope u Bolonji sa 3.433 kruga (Mazinjanin 1.147, Aleksandrovski 1.144, Čotra 1.142). Zlato je priplao Rusiji sa 3.446 krugova, a srebro Nemačkoj sa 3.434 kruga. Četvrti su Francuzi sa 3.418, peti Ukrajinci sa 3.418 krugova u konkurenciji 20 ekipa.

U pojednačnom finalu osmo mesto osvojio je mladi as Policajca, šampion Srbije Borislav Mazinjnain sa 1.232,9 (1.147 krugova, po stavovima 390, 372, 385). Stefan Aleksandrovski je deseti sa 1 1.144 kruga (388, 382 374) i do finala su mu nedostajala dva kruga, dok je Igor Čotra 13. sa 1.142 kruga (387, 378, 377). Finale je vredelo 1.146 krugva, a gađalo je 48 juniora!

- U finalu se razduvao jak vetar pa su se skoro svi „pogubili“ – kaže Ivan Kvasnevski jedan od trenera srpske reprezentacije.- Bilo je loših pogodaka u serijama pa je i to doprinelo da se rasplet nije znao do poslednjeg hica.

Mazinjanin se teško prilagodio jakom vetu, imao je u finalu samo jedan centar uz jednu šesticu, dve sedmice, dve osmice i četiri devetke, ukupno 85,9 krugova i sa pete pozcije pre finala pao je na osmo mesto.

Šamiona i vicešampiona su odlučile „jake sedmice“ u poslednjem hicu. Zlato je osvojio Jan Lohbiler (Švajcarska) sa 1.250,1 (1.159) krugova, srebro je pripalo Kirilu Grigorianu (Rusija) sa 1.249,8 (1.158) krugova, a bronza Mihaelu Jankeru (Nemačka) sa 1.246,4 (1.153) kruga. Lohbiler je poslednjim metkom ubio 7,8 krugova a Rus 7,5 i izgubio titulu za 0,3 kruga! Poslednjim metkom ni jedan finalista nije pogodio centar, najjači pogodak bio je 9,7 krugova. Mazinjanin je poslednjim hicem, dok je gledalište žagorilo zbog slabih hitaca vodećih, ubio 7,7 krugova...

U gađanju MK puškom 60 metaka ležeći za juniorke, visoko osmo mesto zauzela je Marta Bireš iz Jedinstva (Stara Pazova) sa 586 krugova (po serijama 100, 97, 98, 98, 96, 97). Do bronze su je delila tri kruga. Marina Simić je u konkurenciji 65 takmičaki bila 55. sa 567 krugova, dok je Dušica Antonijević 64. sa 555 krugova.

Juniorke ne gađaju finale u ovoj disciplini i pobedila je Malin Vesterhajm (Norveška) sa 590 krugova ispred takođe Norvežanke Siv Anet Dramstad koja je imala 589 krugova i 34 unutrašnja centra i Jevhenije Borisove (Ukrajina) takođe sa 589 krugova ali 30 centara.

U ekipnoj konkurencniji, Srbija je 17. od 20 reprezentacija sa 1.708 krugova (Bireš 586, Simić 567, Antonijević 555). Zlatnu ekipnu medalju osvojile su Norvežanke sa 1.764 kruga ispred Ruskinja sa 1.745 i Bugarki sa 1.744 kruga.

U stručnom štabu reprezentacije bilis su treneri Ivan Kvasnveski Marijana Novković (devojačko Frič) i Saša Iker.