Plivanje: Ubedljivi plivači SAD, Felps osvojio 22. medalju

Trijumfom američkih štafeta na 4x100 metara kraul i svetskim rekordom Kineza Jang Suna na 1.500 metara spuštena je zavesa na plivačka takmičenja na Olimpijskim igrama u Londonu u bazenu.

Preostale su još dva plivačka maratona, koji su na programu 9. i 10. avgusta, ali to neće značajno promeniti uspeh američkih plivača. Predstavnici SAD potvrdili su svoju dominaciju , jer su ukupno osvojili 16 zlatnih medalja. Pored toga kući se vraćaju sa još osam srebrnih i šest bronzanih odličja, što ukupno iznosi 30 medalja.

Kineski plivači su u Londonu osvojili ukupno 10 medalja (5 zlatnih, 2 srebra i 3 bronze), dok je trećeplasirana Francuska imala 7 medalja (4 zlata, dva srebra i bronzu). Najbolji rezultat od naših plivača ostvario je Milorad Čavić, koji je u trci na 100 metara beterflaj osvojio četvrto mesto, dok je mladi Velimir Stjepanović ostvario šesto mesto u finalu na 200 beterflaj sa državnim rekordom.

Majkl Fleps je plivao u pobedničkoj štafeti SAD 4 puta 100 kraul i osvojio 22. medalju u karijeri, najavivši ujedno i povlačenje. U Londonu je najuspešniji plivač sa šest medalja – četiri zlatne : 100 beterflaj, , 200 mešovito i u štafetama 4 puta 200 kraul i 4 puta 100 mešovito i dve srebrne na 200 beterflaj i u štafeti 4 puta 100 kraul.

U Pekingu pre četiri godine osvojio je osam zlatnih medalja a u Atini 2004. takođe osam, ali šest zlatnih i dve srebrne.

Felps je postao najuspešniji sportista u muškoj i ženskoj konkurenciji na olimpijskim igrama sa 22 trofeja (18 – 2 - 2) i tako prestigao sovjetsku gimnastičarku Larisu Latinjinu koja je imala 18 trofeja. Sa 18 zlatnih medalja je i najuspešniji olimpijac po broju najsjajnijih trfoeja u istoriji.

Rezultati, 50 metara kraul, žene : 1. Ranovi Kromoviđolo (Holandija) 24,05 sekundi, 2. Aleksandra Herasimenija (Belorusija) 24,28, 3. Marlin Heldhuis (Holandija) 24,39.

1.500 metara kraul, muškarci: 1. Jang Sun (Kina) 14:31,02 (svetski rekord), 2. Rajan Kohron (Kanada) 14:39,63, 3. Osama Meluli (Tunis) 14:40,31.

Štafeta 4x100 metara mešovito, žene: 1. SAD 3:52,05, 2. Australija 3:54,02, 3. Japan 3:55,73

Štafeta 4x100 metara kraul, muškarci: 1. SAD 3:29,35, 2. Japan 3:31,36, 3. Australija 3:31,58.