Generalni sekretar FSS Branko Radujko posetio "večite"

Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Branko Radujko bio je u četvrtak u zvaničnoj poseti Crvenoj zvezdi i Partizanu i u razgovoru sa čelnicima dva naša najtrofejnija kluba razgovarao o mnogim temama i problemima koji utiču na dalji razvoj srpskog klupskog i reprezentativnog fudbala.

Sastanku na stadionu Rajko Mitić, ispred FK Crvena zvezda prisustvovali su predsednik Svetozar Mijailović, generalni direktor Zvezdan Terzić, sportski direktor Mitar Mrkela, operativni direktor Marko Petrović i tehnički direktor Marko Marin, dok su u prostorijama u Humskoj, generalnog sekretara srpske kuće fudbala ugostili predsednik Privremenog organa FK Partizan Rasim Ljajić i članovi Radne grupe Milka Forcan, Predrag Mijatović i Danko Lazović. U društvu Branka Radujka, bili su direktor Sportskog centra FSS i menadžer za licenciranje Nenad Santrač i dugogodišnji koordinator ligaških takmičenja Dušan Gelić.

Tom prilikom, prvi operativac naše organizacije izložio je ˝večitima˝ predlog reforme takmičenja na svim nivoima, koji bi drastično povećao nivo konkurentnosti na domaćoj fudbalskoj sceni i doprineo znatno boljim rezultatima naših klubova i reprezentativnih selekcija na međunarodnom planu.

˝Prema parametrima UEFA, mi smo među deset najlošijih liga po pitanju konkurentnosti. Imamo mnogo mečeva koji nemaju takmičarski značaj, zato moramo da menjamo format i da u toj ligi svaki meč i svaki bod budu od neprocenjive važnosti, da nijedan klub nema razloga da igra nešto nižim intezitetom, jer se nalazi u bezbednoj zoni.˝ - izjavio je Branko Radujko u nedavnom intervjuu za Radio Televiziju Srbije.

Na sastancima sa predstavnicima Crvene zvezde i Partizana razgovaralo se i o problemima u radu sa mlađim kategorijama. Da li su nam potrebni stranci u omladinskim ligama? Ko nam i na koji način radi sa najtalentovanijom decom? Treba li menjati format liga u nižim uzrastima po uzoru na seniorske kategorije? Šta raditi sa klincima od 17, 18 i 19 godina koji imaju reprezentativni potencijal, a ne igraju u svojim klubovima?

Predlog Fudbalskog saveza Srbije je da Super liga od sezone 2026/27 broji maksimum 12 klubova, a da drugi stepen takmičenja, odnosno Prva liga Srbije bude razvojna, bez ili sa ograničenim brojem fudbalera iz inostranstva. Razume se, osnova svega su dobri i kvalitetni tereni, kao i prateća infrastruktura koji moraju da budu na najvišem mogućem nivou i koje je rukovodstvo Fudbalskog saveza Srbije označilo kao jedan od strateških ciljeva u narednom periodu.

Naravno, nijedna odluka neće biti doneta bez saglasnosti klubova, a posle Crvene zvezde i Partizana, generalni sekretar Branko Radujko narednih dana planira posete i konsultacije sa predstavnicima svih fudbalskih kolektiva iz elitnog ranga srpskog fudbala.

Izvor: FSS


Jedinstvo (Ub) 0 : 0 Napredak
Radnički 1923 0 : 2 Partizan
TSC 1 : 0 Železničar
Čukarički 0 : 2 IMT
Novi Pazar 3 : 3 Radnički (N)
Tekstilac 2 : 0 Spartak ŽK
Mladost (L) 1 : 3 Vojvodina
Crvena zvezda 3 : 1 OFK Beograd
Konačna tabela
Poz Tim Utak Pob Ner Por Bod
1 Crvena zvezda 30 28 2 0 86
2 Partizan 30 18 9 3 63
3 OFK Beograd 30 13 7 10 46
4 Radnički 1923 30 13 6 11 45
5 Vojvodina 30 11 9 10 42
6 Mladost (L) 30 11 9 10 42
7 TSC 30 12 5 13 41
8 Novi Pazar 30 11 7 12 40
9 Čukarički 30 10 9 11 39
10 IMT 30 10 7 13 37
11 Železničar 30 9 8 13 35
12 Napredak 30 9 8 13 35
13 Spartak ŽK 30 8 10 12 34
14 Radnički (N) 30 8 8 14 32
15 Tekstilac 30 9 4 17 31
16 Jedinstvo (Ub) 30 4 4 22 16
XS SM MD LG XL XXL