34 godine od istorijskog uspeha niškog fudbala

Na današnji dan 17. marta 1982. godine slavilo se u Nišu to što su fudbaleri Radničkog u revanš meču 1/4 finala Kupa UEFA savladali škotski Dandi rezultatom 3:0 na Čairu i plasirali se među četiri najbolje ekipe.

Radnički - Dandi

Isečak iz novina nakon istorijske pobede; izvor: realsanisave.com

Plasman niškog kluba u polufinale drugog po kvalitetu evropskog klupskog takmičenja i dalje je jedan od najvećih u istoriji srpskog fudbala, a on je obezbeđen posle revanš meča “Reala sa Nišave” i škotskog Dandi Junajteda.

Rezultat u prvom duelu na škotskom Tenadajs Parku pred 30.000 gledalaca nije bio povoljan po Nišlije. Škoti su slavili rezultatom 2:0 golovima Nerija i Dodsa u finišu prvih 45 minuta.

Defanzivac Nišlija iz te generacije Milovan Obradović prisetio se tog gostovanja na dalekom ostrvu.

Neverovatno sećanje! Na utakmici smo putovali avionom koji je bio krcat. Pored navijača, bili su tu naši navijači, kao i članovi porodice. U Škotskoj smo bili smešteni u jednom dvorcu, a bili smo oduševljeni prijemom, kao i samim gradovima Dandijem i prestonicom Edinburgom - dosetio se član zlatne generacije Radničkog.

On je istakao da je cela ekipa bila pod ogromnim pritiskom jer su naspram sebe imali ekipu koju su činili nekolicina škotskih reprezentativaca.

Ipak, u revanšu na do poslednjeg mesta ispunjenom Čairu, u frenetičnoj atmosferi Radnički je nadokandio rezultatski deficit iz Škotske iako je na poluvremenu bilo 0:0. Golovima Aleksandra Panajotovića u 52. i 72. minutu Nišlije su poravnale ukupni rezultat, a kada se u 86. minutu preko Slavoljuba Nikolića treći put zatresla mreža Škota bilo je jasno da su ispisane nove stranice fudbalske istorije Niša i Jugoslavije.

Ništa manji pritisak nije bio ni u tom meču. Škotski tim je bio izuzetno čvrst, ali je posustao pred našom jakom ofanzivom. Večno ću pamtiti slavlje sa “meraklijama” nakon pobede, koji su bili jedni od najboljih navijača u Jugoslaviji u to vreme - istakao je Obradović.

Dvadeset dana kasnije, 7. aprila, Radnički je u 1/2 finalu UEFA Kupa dočekao nemački Hamburger, na Čairu slavio 2:1, a pobedonosni gol upravo je delo Milovana Obradovića. Ipak, u revanšu je nemački klub ubedljivo slavio (5:1), pa je na taj način završena evropska odiseja Nišlija.