Voša danas protiv najvećeg kluba Austrije

Fudbaleri Vojvodine danas će odigrati svoju drugu utakmicu na pripremama u Beleku. Od 15:30 časova po srpskom vremenu, rival crveno-belih na terenu sportskog centra „Maks Rojal“ biće ekipa Rapida iz Beča, najvećeg i najtrofejnijeg kluba Austrije, koja se takođe nalazi na pripremama u Turskoj.

Rapid je osnovan daleke 1899. godine i u svojoj prebogatoj istoriji je osvojio čak 50 trofeja, među kojima su 32 titule šampiona Austrije, 14 Kupova Austrije, 2 Mitropa kupa, kao i po jedna šampionska titula i Kup Nemačke, s obzirom na to da je ovaj klub, nakon „anšlusa“ i za vreme Drugog svetskog rata, učestvovao u takmičenjima pod okriljem Fudbalskog saveza Nemačke. Prošle sezone, Rapid je zauzeo sedmo mesto na tabeli austrijske lige i zbog toga ove sezone ne učestvuje u Evropi, a trenutno se u domaćem prvenstvu nalazi na trećoj poziciji.

Vojvodina i Rapid do sada su već odigrali četiri zvanične međusobne utakmice, a prvi put su se sastali u polufinalu nekadašnjeg Mitropa kupa u sezoni 1956/57. Vojvodina je tada na svom terenu pobedila rezultatom 4:1 i, bez obzira na poraz u revanšu od 3:0, prošla u finale ovog takmičenja, gde je kasnije poražena od tada snažnog mađarskog Vašaša. To je bila jedna sjajna generacija fudbalera Vojvodine, predvođena Vujadinom Boškovom, Todorom Veselinovićem, Žarkom Nikolićem, Zdravkom Rajkovom, Aleksandrom Ivošem, Dobroslavom i Radomirom Krstićem, Novakom Roganovićem, Lazarom Vasićem i drugima, koji su te sezone postali vicešampioni Jugoslavije.

Međutim, mnogo svežije je sećanje na duele koje su Vojvodina i Rapid imali u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope u sezoni 2012/13. U Novom Sadu, crveno-beli su tada pobedili renomiranog protivnika rezultatom 2:1, golovima Abubakara Oumarua i Milana Bojovića, a drugi gol su primili tek u 96. minutu. U Beču, Vojvodina je uspešno odolevala naletima domaćina, da bi u 83. minutu ostala sa igračem manje na terenu zbog isključenja Vladana Pavlovića. U poslednjem minutu meča, glavni sudija je dosudio krajnje diskutabilan jedanaesterac za domaćina, iz kojeg je Rapid poveo, da bi u nadoknadi vremena, kada je već i golman Supić bio krenuo u napad, austrijski tim iz kontre postavio konačnih 2:0 i tako prošao dalje.

Sadašnji trener Rapida, Austrijanac Ditmar Kubauer, na raspolaganju ima tim čija je ukupna vrednost procenjena na 32,15 miliona evra, a u kojem se, pored domaćih igrača, nalaze još po jedan igrač iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Grčke, Japana, kao i nekadašnji desni bek Crvene zvezde i reprezentacije Crne Gore Filip Stojković.

Šef stručnog štaba Vojvodine Nenad Lalatović danas će priliku da igraju verovatno pružiti ponovo gotovo svim igračima.

Javor Matis 5 : 0 Inđija
Vojvodina 1 : 0 Partizan
Čukarički 3 : 1 Mačva
Spartak ŽK 0 : 2 Napredak
Mladost 2 : 0 Rad
Voždovac 1 : 1 Radnik
Radnički (N) 3 : 1 TSC
Crvena zvezda 2 : 1 Proleter