13.10.2013 Vinko Janković

PFL Sombor: Nepotrebne tenzije i kartoni pored pruge ŽAK - Graničar 2:1

Komšijski derbi desetog kola prvenstva Područne Lige između ekipa ŽAK-a i Graničara iz Gakova, igran na igralištu pored pruge u Somboru, obeležile su nepotrebne tenzije igrača obe ekipe, u pojedinim momentima i pjačna atmosfera, kartoni, dobre odbrane gostujućeg golmana, sigurna i zaslužena pobeda somborskih železničara, prvi primljeni gol Žakovaca pred svojim navijačima ove jeseni, lepo vreme i težak posao za sudijsku trojku. Utakmica je odigrana po lepom , sunčanom vremenu, i dobro pripremljenom terenu, a počela je minutom ćutanja i odavanjem počasti nedavno preminulom igraču Crvenke, Vladanu Jovanoviću, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći u SAD.  Sam susret starih poznanika i rivala, mnogi su držali kao meč Golijata i Davida, ali po prikazanoj igri, gost iz Gakova nije utakmicu shvatio tako, i bez bele zastave je stigao na igralište kraj pruge. Prošlonedeljna utakmica u Apatinu sa OFK Mladosti , i nekoliko crvenih kartona po završetku te utakmice, desetkovalo je sastav crno-belih, pa je i prva postava železničara izgledala drukčije na ovome meču sa gakovčanima, koji su sa svojim najboljim sastavom , okuraženi posle tri uzastopne pobede , stigli na megdan timu , čije su ambicije vrh Područne lige. Nakon početnog ispitivanja snaga, stvarale su se šanse, a prvu je imao gostujući sastav u 18 minuti , ali je Timar bio neprecizan kod završnog šuta  te akcije. Poslednjih petnaestak minuta prvoga dela, bilo je vredno pažnje gledalaca, a njih je bilo dvestotinjak,  i videli su tri gola, koja su rešila ovu utakmicu . Najpre je u 30 minuti , Tubić dobio upotrebljivu loptu iskosa sa desne strane, ušao sasvim blizu  gola, šutirao i savladao vrlodobrog čuvara mreže Graničara. Četiri minuta kasnije, revanširao mu se igrač gostiju , Goran Stupar, i savladao  Tešića  za 1: 1. Ovo je bio ujedno prvi gol, kojeg su fudbaleri ŽAK-a primili u ovih šest utakmica pred svojim navijačima. Dva minuta pre odlaska na odmor, domaćini su postigli drugi gol za nova tri boda, a strelac je bio Damir Major, koji je jedan dobro nabačen korner, materijalizovao, i skokom, i udarcem glavom, savladao Prekrajca. Tri gola u prvom poluvremenu podgrevala su nadu među gledaocima, da će se i u nastavku igrati za golove, te da će se mreže tresti posle proigranih akcija i dobrih šuteva. Međutim, česti prekršaji, prigovori sudijama, međusobna koškanja, zatim nepotrebna reagovanja sa obe klupe, odveli su meč u drugom pravcu, svakako onome koji nije želeo nijedan od rivala. Čak su i šanse koje su imali uglavnom domaći igrači, a koje je dobro zaustavljao čuvar mreže gakovčana, Prekrajac, ostale u senci onih događaja , koje ne želimo da gledamo na utakmicama. Nemoćni da pokažu repertoar dobre igre, fudbaleri oba tima su se često prepirkama prosto utrkivali ko će više nauditi protivniku. U takvoj situaciji, sudijama je bilo otežano voditi utakmicu, a kartonima je smirivana tenzija. Zbog verbalnog sukoba, crvenim kartonom je kažnjen igrač na klupi gostiju, Džebić . Žute kartone je dobilo nekoliko igrača iz oba sastava, a nesporazumi su se nastavljali na relaciji trener domaćih-igrači gostiju, pa je po njima "krivac" sudija sa pomoćnicima , što svakako nije tačno, jer je sudijska trojka "gasila požar"usijanih na terenu. Do kraja je dodeljen jedan crveni, ili drugi žuti, igraču Graničara, Milenku Markoviću, a poslednji zvižduk Jankovića iz Odžaka skratio je muke svima onima koji su na tribine došli gledati jedan dobar fudbal sa puno atraktivnih i dobrih akcija i šuteva prema golu i jednog i drugog čuvara mreža, a ne repertoar psovki koji je svojstven posvađanima na nekim pijacama.

Ovom pobedom, fudbaleri ŽAK-a su se popeli za jedno mesto na tabeli, a ekipa Graničara je porazom prekinula niz od tri pobede i svome domaćinu u ovoj utakmici pokazala da ume da se nosi i sa timovima, čije su ambicije, viši stepen takmičenja.

PFL Sombor  ŽAK-GRANIČAR 2: 1 (2 : 1)
Sombor, 12. oktobar 2013. godine Igralište kraj pruge. Gledalaca 200. Sudija : Janković iz Odžaka. Pomoćnici Vorkapić-Nastasić i Milanović (Sombor) Delegat Ivan Feri (Kula). Strelci Tubić u 30 i Major u 43. za ŽAK, a Stupar u 34 za Graničar. Žuti Kartoni : Rančić, Konjović i Sazdanić (Žak), Ožbolt, Skrobonja, Dubajić i Primorac (Graničar) . Crveni kartoni : Džebić u 68 i Mil. Marković u 83 (Graničar) Igrač utakmice Prekrajac (Graničar)

ŽAK : Tešić-Đurić, Radusin, Konjović, Major, Elez (Janjić), Sazdanić, Vidaković (Vuković), Tubić, Rančić, Milanović i Munižaba (Terzija)
GRANIČAR : Prekrajac, Mišković (Dubajić), Petričević, Primorac, Šćekić (Terzija), Mil. Mraković, Milan Marković, Ožbolt, Stupar, Timar i Skrobonja.

Na snimcima: Najbolji igrač utakmice , golman Graničara, Prekrajac. Prvi gol na utakmici koji je postigao Tubić u 30. minuti i gol Majora  iz 43 minuta. Sudija Janković , veoma "zaposlen"  prilikom dodele kartona gostu iz Gakova, Skrobonji