Tesan poraz Konstantina, Nišlije i dalje bez pobede

U dramatičnoj i neizvesnoj završnici košarkaši niškog Konstantina poraženi su u hali Osnovne škole “Dušan Radović” od Dunava iz Starih Banovaca sa 63:61 u 5. kolu Košarkaške lige Srbije, pa su i dalje jedina ekipa koja u novoj sezoni nije pobedila.

Loš defanzivni skok i ishitrena rešenja u napadu koštale Nišlije poraza; foto: Vanja Keser

Nišlije su protiv novajlija u odigrale dva različita poluvremena. Dok su u prvom delovale jako loše, u drugom delu su znatno podigli nivo igre, imali čak i šut za pobedu, ali je američki plejmejker Kajl Rendal promašio ceo koš.

Najbolji pojedinac u niškom timu bio je Slaviša Bogavac sa dabl-dabl učinkom od 14 poena i 12 skokova, a Rendal je dodao 16. Kod gostiju najefikasniji je bio Nemanja Nenadić sa 21 poenom i 9 uhvaćenih lopti.

Od starta meča igrala se brza i dinamična košarka, ali su košarkaški obe ekipe bili sporadično efikasni. Domaći tim je pravio dosta tehničkih grešaka u napadu i poene tražio indvidualnim rešenjima, dok je gost uglavnom poentirao iz reketa koristeći fizičku nadmoć.

U takvoj konstalaciji snaga u uvodnoj deonici bolje su se snašli košarkaši Dunava i serijom 8:0 poveli 14:6, ali su Nišlije trojkama Šišića i Bogavca do isteka 10. minuta smanjili zaostatak na -2 (16:14).

Bezidejno je Konstantin otvorio drugu deonicu. U napadu se sve svodilo na inspirisanost pojedinaca, bez protoka lopte i organizacije napada. U odbrani niški tim nikako nije uspevao da  zagradi skok, gosti su pored dominacije u reketu Nišlija počeli da pogađaju i sa distance, pa su u 14. minutu došli do dvocifrene prednosti - 27:17.

Do kraja poluvremena ništa se bitnije nije promenilo. Nišlije su i dalje srljale u napadu, na trenutke totalno bezidejno, pa je tim iz Starih Banovaca u jednom trenutku na svom kontu imao i 14 poena viška - 36:22, a do odlaska na odmor Konstantin je serijom 5:0 smanjio na 36:27.

Niški tim je znatno bolje zaigrao u nastavku, pre svega u odbrambenom delu. I u napadu su bili znatno efikasniji, pa je posle treće trojke Šišića u 25. minutu Konstantin prišao na samo -2 (40:38).

No, koncentracija je brzo popustila domaće košarkaše, pa su se gosti brzo vratili na dvocifrenu prednost (48:38), ali je krilni centar niškog sastava Luka Živković ulaskom u igrom uneo živost u igru Konstantina i sa 8 vezanih poena “istopio” prednost Dunava, pa su gosti u poslednjih 10 minuta ušli sa samo 2 poena viška - 48:46.

I na startu poslednjeg kvartala niški tim je bio bolji takmac na parketu, pa je posle poena Stefana Stefanovića prvi put došao u vođstvo od 2. minuta utakmice - 52:50. Nišlije su konačno u malo dužem vremenskom intervalu, pa su za skoro 5 minuta u 4. deonici primili samo 4 poena.

Dobro defanzivno izdanje Nišlije nisu naplatile u napadu, već su se propisno ispromašivale, pa je Dunav ponovo vratio prednost na svoj konto.

Potpunu odgovornost u napadu Nišlija u završnici meča preuzeo je Amerikanac Rendal i sa 7 vezanih poena doveo je svoj tim u vođstvo od 61:59, da bi Nenadić u kontri poravnao na 61:61.

Gudžić je u narednom napadu ishitreno promašio trojku, Malidžan je na drugoj strani doveo Dunav u vođstvo 63:61, da bi posle neiskorišćenih napada na obe strane niški tim imao napad i šut za pobedu, ali se Rendal sa 8 metara nije ni dobacio do koša.

Konstantin i posle 5 mečeva ne zna za pobedu, pa je i dalje prikucan za dno, a u narednom kolu gostuju Dinamiku.

KONSTANTIN - DUNAV 61:63 (14:16, 13:20, 19:12, 15:15)